AKS - wsastarowka

Przejdź do treści
Abstynencki Klub Seniora
"STARÓWKA"
spotkania odbywają się w:
poniedziałek w godz. 15.00-18.00
wtorek w godz. 11.00-14.00
środę w godz. 11.00-14.00
Wrocławskie Stowarzyszenie Abstynentów " STARÓWKA " od ponad 21 lat  prowadzi aktywną działalność na rzecz osób uzależnionych od alkoholu  i  ich rodzin. Nasza dotychczasowa oferta i osiągnięcia w dużej mierze  opierały się na własnym doświadczeniu i zapotrzebowaniu środowiska  lokalnego, a także Gminnego Programu  Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w ramach „Promowania Abstynencji i Aktywizacji  Społecznej”.
Chcemy zaznaczyć, że funkcjonowanie Stowarzyszenia w  większości opiera się na środkach finansowych pozyskiwanych z Gminy  Wrocław w ramach ogłaszanych konkursów na prowadzenie Klubów Abstynenta.
Powołany do życia Abstynencki Klub Seniora "Starówka"  jest wynikiem kolejnej zauważonej przez nas  potrzeby środowiska osób  60+ związanych z wrocławskim ruchem trzeźwościowym. Istniejące do tej  pory we Wrocławiu Kluby Seniora dopuszczają spożywanie alkoholu podczas  organizowanych imprez (wycieczki, zabawy taneczne itp.) co nie jest do zaakceptowania przez wielu członkow Klubów Seniora oraz środowisko  trzeźwościowe Wrocławia, ponieważ może stanowić realne zagrożenie  uzależnienia od alkoholu. Mając to na uwadze, odpowiadając jednocześnie  na zapotrzebowanie społeczności lokalnej postanowiliśmy utworzyć  Abstynencki Klub Seniora „Starówka” w siedzibie naszego Stowarzyszenia z działalnością nie kolidującą z dotychczasową pracą naszej organizacji.
Wyjazd integacyjny do Pokrzywnej
17-19.05.2024 r.

Wycieczka? Tak, właśnie tak! W dniach 17-19 maja wybraliśmy się zatem na jedną z nich. Prócz codziennej krzątaniny, prócz wszystkich "muszę i trzeba", prócz wielkomiejskiej rutyny jest przecież inny świat. Pomyśleliśmy, że warto do niego uciec od czasu do czasu, zanurzyć się w piękno zabytkowej, prawie bajkowej, architektury, w zieloność majową poprzetykaną kwitnącymi rododendronami. Półtorej godziny od Wrocławia- to przecież nie tak daleko, a tak cudownie inaczej. Cisza, spokój, relaks! Odpoczynek zaczęliśmy od zwiedzania zamku w Mosznej z przyległym parkiem. Niepowtarzalna budowla słynąca z 99 wież i 365 pomieszczeń wzbudza niekłamany zachwyt, a roślinność w parku i śpiew ptaków dają prawdziwe wytchnienie od zgiełku wielkiego miasta.

Drugiego dnia pobytu, już w Pokrzywnej, miało być chłodno i deszczowo. Na szczęście dla nas prognozy pogodowe nie sprawdziły się. Było akurat- ciepło, słonecznie, przyjemnie. Oho, takiej okazji nie można było przepuścić, ruszyliśmy zatem na szlak- cudny, dokładnie w naszym guście. Taki prawdziwy, niewybrukowany płytami chodnikowymi, lecz po korzeniach, kamieniach, miejscami po błocku. Taki nieszeroki, a wąziutki na jedną osobę, momentami tak ukryty, że trzeba go było wytropić. Ha! Zmęczeni o tyle, by zdecydować o powrocie do "bazy", szczęśliwi bez granic!
Nie wszyscy wędrowali, bo przecież są inne pasje, Co zatem? Zajęcia sportowe, gdyż nie brakuje entuzjastów tenisa stołowego. Bez rywalizacji, a po prostu dla dobrej zabawy. Były spacery lokalne, nawet i wyjazdowe- w Głuchołazach. Byli też i rozmiłowani w działalności artystycznej, więc malowanie dało im chwile autentycznej przyjemności i wyciszenia. Wieczorem integrowaliśmy się w rozmowach, grach, śpiewach i innych zabawach.

Dzień trzeci zaczął się intensywnym deszczem, trzeba więc było spędzić przedpołudnie „pod dachem”, choć chciało się bardzo jeszcze raz ruszyć w plener. Plany się zmieniły, kontynuowaliśmy więc zajęcia sportowe i plastyczne, nie brakło również naszych brydżystów.
Byliśmy ze sobą na wyciągnięcie dłoni, tuż tuż. W myśl naszego motta:
"Krąg bratnich dusz otoczy Cię,
nie zada zbędnych pytań.
Wśród swoich tu poczujesz się.
Starówka tak się wita!"
Prawda i cała prawda o tym gronie. Serdecznie, ciepło, z akceptacją, przestrzenią dla odmiennych potrzeb, ze zrozumieniem. Czas- czy jest coś cenniejszego, co można podarować sobie samemu i tym, którzy nas otaczają?
Trzy dni przeleciały jak jedno mgnienie, bo to, co dobre zawsze mija za szybko. Aż zaśpiewało się na pożegnanie:
Samba, samba, o samba-re-re,
takich spotkań nigdy nie za wiele!
Podziękowania z całego serca dla Dagmara Lidia Mialik i dla Władysław Nowicki. Perfekcyjna organizacja.
a.b. 24.05.2024r.


Zwiedzanie gmachu Opery Wrocławskiej
29.01.2024 r.

Jednym z najważniejszych obiektów kultury, który znajduje się we Wrocławiu jest gmach Opery Wrocławskiej. 29 stycznia 2024 roku mieliśmy okazję odwiedzić ten obiekt. Ktoś mógłby pomyśleć, że po prostu obejrzeliśmy spektakl, ale tym razem cel wizyty był odmienny, jakże odkrywczy! Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy ten gmach od kuluarów, które zazwyczaj nie są widoczne dla przeciętnego widza.
Przychodząc na spektakl zasiadamy na widowni, przechadzamy się po foyer, podziwiamy amfiteatr wydzielony z części parterowej oraz piętra balkonów ustawionych w linii pionowej i to wszystko. My, prócz dostojnej architektury i wystroju wnętrz, zobaczyliśmy z bliska wiele więcej. Proscenium i scenę z ustawionymi dekoracjami, oczywiście, ale także orkiestron z miejscem dla dyrygenta, które jest w nim najbardziej wyeksponowane. Bezpośrednie zaplecze sceniczne posiada również zapadnię zdolną pomieścić dekoracje wielkości sceny głównej.
Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, zatem wycieczka była bardzo wartościowym wydarzeniem i pozwoli nam odtąd spojrzeć z innej perspektywy na spektakle operowe.
a.b. 24.05.2024r.


Wyjazd integracyjny społeczności
Anstynenckiego Klubu Seniora "Starówka"
do Karpacza
18-20.11.2022 r.

Listopad 2021 roku był  miesiącem, w którym rozpoczęły się konsultacje i uzgodnienia dotyczące  powołania Abstynenckiego Klubu Seniora „STARÓWKA” działającego od  grudnia 2021 r. w siedzibie Wrocławskiego Stowarzyszenia Abstynentów  „STARÓWKA”. Po roku czasu udało nam się zaplanować i zorganizować wyjazd  do „ŻÓŁTEGO DWORKU” w Karpaczu, który był możliwy przy wsparciu  finansowym Gminy Wrocław. Oprócz wspólnych wycieczek po górach i  spacerów po mieście przeznaczyliśmy też czas na integrację i zabawy.  Jednym z ważnych elementów było też przedyskutowanie dotychczasowej  działalności oraz omówienie i wypracowanie form dalszego działania  Abstynenckiego Klubu Seniora. Spędzenie wspólnego weekendu w  przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze pozwoliło nam uzupełnić siły i  nabrać nowej energii do dalszej efektywnej działalności. Podkreślić też  trzeba gościnność i serdeczne przyjęcie naszej grupy przez gospodarzy i  obsługę ośrodka, która przerosła nasze oczekiwania.
t.k.24.10.2022r.
Created with WebSite X5
tel.            +48 71 322 61 91
kom.         +48 607 285 481
e-mail:     wsa_starowka@op.pl
www.wsastarowka.pl

Wróć do spisu treści